Palestra Kbelská 10 je závod, který mám rád pro jeho "rodinnou" atmosféru, mám ho kousek a je to rychle za mnou (většinou se soustředím na distance nad 20 km). A tak když jsem si v lednu plánoval, co letos poběžím, tak Kbelská 10 byla jasná volba z pohledu toho, že mi vždy ukáže, jak jsem na tom po zimě. Jak se mi tedy závod běžel?

Předzávodní info

Na závod jsem se těšil, termínově vycházel na můj svátek a tak sem si říkal, že pojedeme s holkama, trošku zafandí a pak sjedeme někam na oběd a třeba i něco sladkého. Bohužel předpověď počasí nebyla úplně příjemná a začínala epidemie Covid-19. Domluvili jsme se tedy, že pojedu sám. Týden před závodem mě postihla nějaká lehčí viróza, takže jsem od neděle do čtvrtka neběhal. Ale letošní příprava byla fajn, mám naběháno cca 500 km a i nějaké rychlejší běhy, takže jsem si řekl, že to zkusím a budu to směrovat pod 45 minut. V pátek po práci jsem si šel zaběhat svůj tradiční předzávodní trénink (2km rozklus - 3 km v očekávaném tempu závodu - cca 2 km výklus), kde to vypadalo, že by to v sobotu ve Kbelích mohlo být dobré. Večer jsem nečekaně usnul v cca 21:00.

Sobota

Ráno jsem se zbudil v cca 7 hodin a věděl sem, že by to mohlo jít. Posnídal sem s holkama, pobalil si věci, trošku jsme si pohráli a já vyrazil na cestu do Kbel na prezentaci. Od rána pršelo, takže se mi po týdnu, kdy jsem nebyl 100% zdráv úplně nechtělo, ale nakonec touha si zaběhat vyhrála. Ve škole jsem zvládl prezentaci, která byla kvůli koronaviru jiná než obvykle a šel se do auta převléknout. Bohužel stále lehce pršelo a tak jsem se nešel ani podívat na dětské závody a stánky. Když jsem 20 minut před začátkem závodu vylezl z auta a šel se rozběhat a připravit na start, tak přestalo pršet. Ve startovním koridoru se to již začínalo plnit a tak jsem si i já šel stoupnout k vodiči s balónkem na 45 minut.

Startovací koridor

Závod byl odstartován se zpožděním cca 4 minuty, tedy ve 12:34, jelikož se čekalo na průjezd nákladního vlaku a tak jsem měl čas si ještě promyslet taktiku. Vzhledem k tomu, že je druhá část závodu trošku do kopce, tak jsem si plánoval, že na začátku poběžím nějak rozumně, aby zbyla energie a v druhé části zkusím trošku zrychlit. Ani jedno nevyšlo :) Po startovním výstřelu se všichni rozběhli jako blázni a já se přidal. První km o 10 vteřin rychleji, než jsem plánoval, ale běželo se mi hezky a tak jsem si řekl, že to zkusím vydržet dokud to půjde. Když jsme se dostali ven ze Satalic tak v polích byl velmi nepříjemný vítr, který snad neustále foukal proti nám a občas se přidal lehký deštík, ale jinak to vše utíkalo. Na průběhu pátým km jsme měli čas okolo 21 minut, což byla minuta a půl rychleji proti plánu. Energii jsem ještě měl a tak jsem pokračovat v nastaveném tempu. Bohužel je to od cca 5,7 km lehce do kopce, takže ač sem se snažil držet tempo, tak rychlost klesala. Na občerstvovací stanici na šestém kilometru se nezastavuji a pokračuji dál. Probíháme Vinoř a vracíme se do Kbel, opět přes Satalice. Když již vidím přistávací světla letiště Kbely tak vím, že je to jen kousek a poslední kilometr z kopce. V cíli mi hodinky ukazují osobní rekord, z čehož jsem potěšen, jelikož jsem v uplynulém týdnu nebyl úplně zdráv.

Beru si od pořadatelů vodu, jablko, medaily z perníku a spěchám do auta a domů. Závod byl skvělý a bohužel jak se s odstupem času ukázalo , tak asi na nějakou dobu poslední (Covid-19 se rozjela a je zákaz na pořádání hromadných akcí). Všem kteří by se chtěli Kbelské desítky zúčastnit, tak ji vřele doporučuji. Super termín, rychlá trať, skvělé zázemí a úžasná organizace dělají z tohoto závodu nezapomenutelný zážitek.